All Teams
All Teams

Presenting the top 100 Minor League player names of 2016

main image

Thursday marked the start of the 2016 season for all 10 full-season Minor Leagues, with hundreds of talented prospects embarking on another year of progress toward their big league dreams.

Our friends at MLB Pipeline rank these prospects by position, by team and by skillset. But not by name. When it comes to identifying the next generation of aesthetically amusing alliterations, creative alternative spellings and commonplace words artfully arranged, we have you covered right here. 

Is there another Coco Crisp or Yangervis Solarte in this year's bunch? Without further ado, the Top 100 Minor League Names of 2016:

 

100.   LAA RHP Ronnie Muck - Inland Empire 66ers (Class A Advanced)


99.   STL OF Tom Spitz - Peoria Chiefs (Class A)


98.   PIT RHP Scooter Hightower - Bristol Pirates (Rookie League)


97.   TOR 2B Jason Leblebijian - Dunedin Blue Jays (Class A Advanced)

Jason


96.   BOS OF Tyler Spoon - Lowell Spinners (Class A Short Season)


95.   CHW 1B Sikes Orvis - Great Falls Voyagers (Rookie League)


94.   KCR 1B Taylor Ostrich - AZL Royals (Rookie League)


93.   SFG LHP Deiyerbert Bolivar - AZL Giants (Rookie League)


92.   TOR 1B Ryan McBroom - Dunedin Blue Jays (Class A Advanced)


91.   HOU LHP Austin Nicely - Tri-City ValleyCats (Class A Short Season)


90.   KCR RHP Bryan Brickhouse - Idaho Falls Chukars (Rookie League)


89.   LAA 2B Angelo Amendolare - Iowa Cubs (Triple-A)


88.   LAD RHP Shea Spitzbarth - Ogden Raptors (Rookie League)


87.   NYM OF Tucker Tharp - Columbia Fireflies (Class A)

Tharp


86.   CIN OF Aristides Aquino - Daytona Tortugas (Class A Advanced)


85.   LAD RHP Karch Kowalczyk - Rancho Cucamonga Quakes (Class A Advanced)


84.   TEX SS Yeyson Yrizarri - Round Rock Express (Triple-A)


83.   HOU OF Frankeny Fernandez - GCL Astros (Rookie League)

 

82. HOU Dean Deetz - Lancaster JetHawks (Class A Advanced)


81.   CLE OF Silento Sayles - Lancaster JetHawks (Class A Advanced)


80.   LAA OF Bo Way - Arkansas Travelers (Double-A)


79.   SFG C Mecky Coronado - DSL Giants (Rookie League)


78.   WAS RHP Joan Baez - Hagerstown Suns (Class A)


77.   TEX RHP Greidy Martinez - DSL Rangers (Rookie League)


76.   LAD RHP Osiris Ramirez - AZL Dodgers (Rookie League)


75.   COL 1B Correlle Prime - Hartford Yard Goats (Double-A)


74.   SEA OF Chantz Mack - Bakersfield Blaze (Class A Advanced)


73.   SEA SS Johmbeyker Morales - AZL Mariners (Rookie League)


72.   SDP 2B River Stevens - Fort Wayne TinCaps (Class A)


71.   CLE 2B Yhoxian Medina - Akron RubberDucks (Double-A)


70.   KCR RHP Brooks Pounders - Omaha Storm Chasers (Triple-A)

Pounders


69.   SEA RHP Ljay Newsome - AZL Mariners (Rookie League)


68.   DET RHP Confesor Lara - Erie Seawolves (Double-A)


67.   CHC LHP Yapson Gomez - DSL Cubs (Rookie League)


66.   ATL OF Raysheandall Michel - DSL Braves (Rookie League)


65.   BOS OF Forrestt Allday - Portland Sea Dogs (Double-A)


64.   OAK 1B Sandber Pimentel - Stockton Ports (Class A Advanced)


63.   SFG OF Johneshwy Fargas - San Jose Giants (Class A Advanced)


62.   CIN LHP Rock Rucker - AZL Reds (Rookie League)


61.   LAA SS Nick Flair - Burlington Bees (Class A)


60.   CHC M.T. Minacci - AZL Cubs (Rookie League)


59.   SDP OF Franchy Cordero - Lake Elsinore Storm (Class A Advanced)


58.   WAS C Nick Rickles - Harrisburg Senators (Double-A)


57.   BOS OF Danny Mars - Salem Red Sox (Class A Advanced)


56.   BAL C Phildrick Llewellyn - Delmarva Shorebirds (Class A)


55.   MIL RHP Damien Magnifico - Colorado Springs Sky Sox (Triple-A)

Damien


54.   BAL SS Leisxonyer Rivero - DSL Orioles (Rookie League)


53.   MIL LHP Boanerges Nova - DSL Brewers (Rookie League)


52.   CHW C Joxelier Garcia - Great Falls Voyagers (Rookie League)


51.   BAL OF Tad Gold - Frederick Keys (Class A)


50.   NYM C Raywilly Gomez - Binghamton Mets (Double-A)


49.   CIN OF Narciso Crook - Dayton Dragons (Class A)


48.   ATL SS Ray-Patrick Didder - Rome Braves (Class A)


47.   WAS OF Aldrem Corredor - DSL Nationals (Rookie League)


46.   MIL OF Joantgel Segovia - Helena Brewers (Rookie League)


45.   PHI OF Venn Biter - Williamsport Crosscutters (Class A Short Season)


44.   OAK SS Tim Proudfoot - Beloit Snappers (Class A)


43.   MIN C Darling Cuesto - DSL Twins (Rookie League)


42.   OAK RHP Boomer Biegalski - Beloit Snappers (Class A)


41.   ARZ 2B Fernery Ozuna - Hillsboro Hops (Class A Short Season)


40.   PHI LHP Ranger Suarez - GCL Phillies (Rookie League)


39.   MIL OF Yorki Franco - DSL Brewers (Rookie League)


38.   NYY RHP Icezack Flemming - Tampa Yankees (Class A Advanced)

Icezack


37.   BOS RHP Ritzi Mendoza - DSL Red Sox (Rookie League)


36.   TOR RHP Gunner Eastman - GCL Blue Jays (Rookie League)


35.   TAM 2B Bill Pujols - Princeton Rays (Rookie League)


34.   STL C Steve Bean - Palm Beach Cardinals (Class A Advanced)


33.   DET C Kade Scivicque - Lakeland Flying Tigers (Class A Advanced)


32.   MIN 3B Trey Cabbage - GCL Twins (Rookie League)


31.   BOS OF Jagger Rusconi - GCL Red Sox (Rookie League)


30.   BAL 2B Gonzalo Galastica - DSL Orioles (Rookie League)


29.   SEA SS Gianfranco Wawoe - Bakersfield Blaze (Class A Advanced)


28.   LAA C Anthony Bemboom - Arkansas Travelers (Double-A)


27.   TEX RHP Storm Rynard - AZL Rangers (Rookie League)


26.   OAK OF Skye Bolt - Beloit Snappers (Class A)


25.   MIA OF Stone Garrett - Batavia Muckdogs (Class A Short Season)


24.   BAL C Steel Russell - Frederick Keys (Class A Advanced)


23.   TAM RHP Reign Letkeman - GCL Rays (Rookie League)


22.   CIN C Mitch Trees - Dayton Dragons (Class A)


21.   BAL RHP Christian Turnipseed - Delmarva Shorebirds (Class A)


20.   TAM C Mayo Acosta - Montgomery Biscuits (Double-A)


19.   PHI OF Jiandido Tromp - Lakewood BlueClaws (Class A)


18.   PHI RHP Seranthony Dominguez - GCL Phillies (Rookie League)


17.   DET RHP Xavier Javier - DSL Tigers (Rookie League)


16.   PIT RHP Montana DuRapau - Altoona Curve (Double-A)


15.   LAD RHP Celis Flames - DSL Dodgers (Rookie League)


14.   OAK OF J.P. Sportman - Midland Rockhounds (Double-A)


13.   PIT OF Tito Polo - West Virginia Power (Class A)


12.   MIL 3B Sthervin Matos - Wisconsin Timber Rattlers (Class A)


11.   TAM LHP Genesis Cabrera - Bowling Green Hot Rods (Class A)

Genesis

10.   MIL 2B Roosevert Chal - DSL Brewers (Rookie League)


9.   TOR OF Earl Burl III - Vancouver Canadiens (Class A Short Season)


8.   ATL LHP Felix Falcon - GCL Braves (Rookie League)

Falcon


7.   OAK RHP Dustin Hurlbutt - AZL A's (Rookie League)


6.   MIA LHP Jose Jose - New Orleans Zephyrs (Triple-A)


5.   COL C Hamlet Marte - Boise Hawks (Class A Short Season)

 

4.   PIT RHP Mister Luciano - GCL Pirates (Rookie League) 

 

3.   DET 2B Joey Pankake - Lakeland Flying Tigers (Class A Advanced)

Pankake

2.   NYM 1B Dash Winningham - Columbia Fireflies (Class A)

Dash

1.   CLE C Sicnarf Loopstok - Lynchburg Hillcats (Class A Advanced)

Sic

This story was not subject to the approval of Major League Baseball or its clubs.

COMMENTS